MYHockey News

Week 23 MHR Games of the Week - Districts in Full Swing

MIHOCKEY.com photo

Tier 1 District Tournament play gets into full swing in the United States this weekend as USA Hockey National Championship berths will be earned around the country. For our Week 23 Games of the Week, we take a look at this week’s District Tournament action and will do our best to keep everyone as updated as possible as the tournament fields fill up in the weeks ahead.

This year’s USA Hockey Nationals are scheduled to take place between March 30 and April 4 in the following locations: best replica watches

  • Youth (Boys) Tier 1 14U – Chicago, Ill. March 30 – April 4
  • Youth (Boys) Tier 1 15U – Plymouth, Mich. March 30 – April 4
  • Youth (Boys) Tier 1 16U, 18U – Rochester, Mich. March 30 – April 4
  • Youth (Boys) Tier 2 14U – Kalamazoo, Mich. March 31 – April 4
  • Youth (Boys) Tier 2 16U – Troy, Mich. March 31 – April 4
  • Youth (Boys) Tier 2 18U – Irvine, Calif March 31 – April 4
  • Girls Tier 1 14U, 16U, 19U – Pittsburgh, Pa. March 31 – April 4
  • Girls Tier 2 14U, 16U, 19U – West Chester, Pa. March 31 – April 4

Heading into Week 23 action, the following Tier 1 teams already have qualified for Nationals:

  • Boys 18U – #1 Shattuck-St. Mary’s, #16 Boston Jr. Eagles, #62 Anaheim Jr. Ducks
  • Boys 16U – #1 Shattuck-St. Mary’s, #3 Boston Jr. Eagles, #14 Anaheim Jr. Ducks
  • Boys 15U – #2 Shattuck-St. Mary’s, #53 Minuteman Flames, #30 Los Angeles Jr. Kings
  • Boys 14U – #1 Shattuck-St. Mary’s, #26 California Golden Bears
  • Girls 19U – #6 Shattuck-St. Mary’s, #8 North American Hockey Academy, #20 Pittsburgh Penguins Elite
  • Girls 16U – #1 Minnesota Elite MSP Grey, #2 East Coast Wizards, #16 Pittsburgh Penguins Elite, #20 Gilmour Gladiators
  • Girls 14U – #1 Minnesota Green Giants, #5 Pittsburgh Penguins Elite, #35 Cleveland Lady Barons

More Tier 1 USA Hockey National Championship berths will be determined this week when the following district champions are crowned:

  • Michigan Girls
  • Southeastern Boys & Girls
  • Mid-Am Boys & Girls
  • Pacific Girls
  • New York Girls
  • Atlantic Girls

 

Michigan Girls

Much like New York, Massachusetts and Minnesota, in hockey-hotbed Michigan the Tier 1 state champions are awarded berths to the USA Hockey National Championship tournaments. Michigan will figure out which of its Tier 1 girls’ teams advance to Nationals this weekend.

Michigan boys’ and girls’ playoff games will all take place Taylor Sportsplex and can be viewed live or on-demand at www.LiveBarn.com.

CLICK HERE for the full schedule and all game scores.

 

14U Girls Participating Teams

#7 Little Caesars

#18 Honeybaked

#30 Belle Tire

 

Records as of Friday Morning:

Little Caesars 2-0, Honeybaked 0-1, Belle Tire 0-1

 

Game of the Weekend:

Saturday, March 5 – 9:30 a.m. at Taylor Sportsplex on www.LiveBarn.com.

#18 Honeybaked vs. #30 Belle Tire

 

Championship Games:

Sunday, March 6 – 9:00 a.m. ET at Taylor Sportsplex on www.LiveBarn.com

#7 Little Caesars vs. TBD

 

Sunday, March 6 – 4:15 p.m. ET at Taylor Sportsplex on www.LiveBarn.com

#7 Little Caesars vs. TBD

 

16U Girls Participating Teams

#5 Little Caesars

#14 Belle Tire

#29 Honeybaked

#53 Biggby Coffee

 

Records as of Friday Morning:

Little Caesars 2-0, Honeybaked 0-2, Belle Tire 2-0, Biggby 0-2

 

Game of the Weekend:

Saturday, March 5 – 11:30 a.m. ET at Taylor Sportsplex on www.LiveBarn.com.

#5 Little Caesars vs. #14 Belle Tire

 

Championship Games:

Sunday, March 6 – 11:15 a.m. ET at Taylor Sportsplex on www.LiveBarn.com

#5 Little Caesars vs. #14 Belle Tire

 

Sunday, March 6 – 6:15 p.m. ET at Taylor Sportsplex on www.LiveBarn.com

#5 Little Caesars vs. #14 Belle Tire

 

19U Girls Participating Teams

#1 Little Caesars

#22 Belle Tire

#24 Honeybaked

#38 Biggby Coffee

 

Records as of Friday Morning:

Little Caesars 2-0, Honeybaked 1-1, Belle Tire 1-1, Biggby 0-2

 

Game of the Weekend:

Saturday, March 5 – 1:30 p.m. at Taylor Sportsplex on www.LiveBarn.com.

#1 Little Caesars vs. #22 Belle Tire

 

Championship Games:

Sunday, March 6 – 10:45 a.m. ET at Taylor Sportsplex on www.LiveBarn.com

TBD #1 seed vs. # 2 seed

 

Sunday, March 6 – 5:15 p.m. ET at Taylor Sportsplex on www.LiveBarn.com

TBD #1 seed vs. # 2 seed

 

Southeastern District Youth and Girls

At the Tier 1 level, the Southeastern District is comprised of teams in Maryland, Virginia, North Carolina, Florida and Tennessee. The clubs represented this weekend include Team Maryland, the Nashville Jr. Predators, Florida Alliance, the Carolina Jr. Hurricanes, the Washington Pride and the Washington Little Capitals.

Play opened Thursday, with games being played at three Virginia rinks, and runs through Sunday.

CLICK HERE for full schedule, results and standings

 

14U Youth Participating Teams

#39 Carolina Jr. Hurricanes

#40 Florida Alliance

#49 Nashville Jr. Predators

#51 Team Maryland

 

Records as of Friday Morning:

Carolina 1-0 (OT W), TM 0-1 (OT L), Preds 1-0, Fla. 0-1

 

Game of the Weekend:

Saturday, March 5 – 1:50 p.m. ET at Ion International Training Center on www.LiveBarn.com

#39 Jr. Hurricanes vs. #40 Florida Alliance

 

Championship Game:

Sunday, March 6 – 10:10 a.m. at Ion International Training Center on www.LiveBarn.com

 

15U Youth Participating Teams

#27 Nashville Jr. Predators

#56 Florida Alliance

#59 Washington Little Caps

#102 Carolina Jr. Hurricanes

 

Records as of Friday Morning:

Carolina 0-1, WLC 1-0, Preds 1-0, Fla. 0-1

 

Game of the Weekend:

Saturday, March 5 – 10:20 a.m. ET at Ashburn Ice House

#27 Jr. Predators vs. #59 Little Caps

 

Championship Game:

Sunday, March 6 – 10:20 a.m. ET at Ion International Training Center on www.LiveBarn.com

 

16U Youth Participating Teams

#18 Florida Alliance

#32 Team Maryland

#57 Nashville Jr. Predators

#77 Carolina Jr. Hurricanes

 

Records as of Friday Morning:

Carolina 0-1, TM 1-0, Preds 0-1, Fla. 1-0

 

Game of the Weekend:

Friday, March 4 – 11:10 a.m. ET at Ion International Training Center on www.LiveBarn.com

#18 Florida Alliance vs. #32 Team Maryland

 

Championship Game:

Sunday, March 6 – 12:30 p.m. at Ion International Training Center on www.LiveBarn.com

 

18U Youth Participating Teams

#17 Nashville Jr. Predators

#52 Team Maryland

#69 Washington Little Caps

#98 Florida Alliance

 

Records as of Friday Morning:

WLC 1-0, TM 0-1, Preds 1-0, Fla. 0-1

 

Game of the Weekend:

Saturday, March 5 – 2:20 p.m. ET at Ashburn Ice House

#17 Jr. Predators vs. #52 Team Maryland

 

Championship Game:

Sunday, March 6 – 12:20 p.m. at Ion International Training Center on www.LiveBarn.com

 

14U Girls Participating Teams

#22 Florida Alliance

#26 Washington Pride

#48 Carolina Jr. Hurricanes

 

Game of the Weekend:

Saturday, March 5 – 10:10 a.m. ET at Ion International Training Center on www.LiveBarn.com

#22 Florida Alliance vs. #26 Washington Pride

 

Championship Game:

Sunday, March 6 – 2:30 p.m.. at Ion International Training Center on www.LiveBarn.com

 

16U Girls Participating Teams

#40 Florida Alliance

#50 Washington Pride

 

Best of Three Series Schedule:

Friday, March 4 – 2:40 p.m. ET at Ashburn Ice House

Saturday, March 5 – 1:20 p.m. ET at Haymarket IcePlex on www.LiveBarn.com

Sunday, March 6 – 2:50 p.m. (if necessary) at Ion International Training Center on www.LiveBarn.com

 

19U Girls Participating Teams

#15 Florida Alliance

#25 Washington Pride

#52 Carolina Junior Hurricanes

 

Game of the Weekend:

Saturday, March 5 – 10:20 a.m. ET at Ion International Training Center on www.LiveBarn.com

#15 Florida Alliance vs. #25 Washington Pride

 

Championship Game:

Saturday, March 5 – 2:20 p.m. at Ashburn Ice House

 

Atlantic District Girls and Boys

The Atlantic District, which includes New Jersey, Central and Eastern Pennsylvania and Delaware, will determine its Tier 1 girls’ Nationals qualifiers this weekend at the 14U 16U and 19U age levels. Meanwhile, youth (boys') teams in the 14U, 15U, 16U and 18U age groups will compete in qualifiers for the right to play in three-game series next weekend that will determine the district champions and Nationals berths. 

All Atlantic District girls’ games will be played at the Ice Vault in Wayne, N.J., and can be seen live or on-demand at www.hockeytv.com.

Boys’ games will be played at Ice Line in West Chester Pa., and can be seen live or on-demand at www.LiveBarn.com.

 

CLICK HERE for the girls’ schedule and scores.


CLICK HERE for the boys’ schedule and scores.

 

14U Girls Participating Teams

#13 Philadelphia Jr. Flyers

#41 New Jersey Colonials

 

Series Schedule:

Friday, March 4 – 6:15 p.m. ET at Ice Vault on www.hockeytv.com

Saturday, March 5 – 12:30 p.m. ET at Ice Vault on www.hockeytv.com

Sunday, March 6 – (if necessary) 4:00 p.m. ET at Ice Vault on www.hockeytv.com

 

16U Girls Participating Teams

#12 Philadelphia Jr. Flyers

#18 New Jersey Colonials

 

Series Schedule:

Friday, March 4 – 7:00 p.m. ET at Ice Vault on www.hockeytv.com

Saturday, March 5 – 3:45 p.m. ET at Ice Vault on www.hockeytv.com

Sunday, March 6 – (if necessary) 4:00 p.m. ET at Ice Vault on www.hockeytv.com

 

19U Girls Participating Teams

#2 Philadelphia Jr. Flyers

#42 New Jersey Colonials

 

Series Schedule:

Friday, March 4 – 8:30 p.m. ET at Ice Vault on www.hockeytv.com

Saturday, March 5 – 5:45 p.m. ET at Ice Vault on www.hockeytv.com

Sunday, March 6 – (if necessary) 6:00 p.m. ET at Ice Vault on www.hockeytv.com

 

14U Youth Participating Teams

#22 New Jersey Rockets

#23 North Jersey Avalanche

#41 Philadelphia Jr. Flyers

#56 Mercer Chiefs

 

Game of the Weekend:

Sunday, March 6 – 10:15 a.m. ET at Ice Line on www.LiveBarn.com

#22 N.J. Rockets vs. #23 N. Jersey Avalanche

Winner advances to Championship Weekend to face #19 Philadelphia Flyers Elite.

 

15U Youth Participating Teams

#22 New York Saints

#23 Philadelphia Jr. Flyers

#31 Valley Forge Minutemen

#34 New Jersey Rockets

 

Game of the Weekend:

Sunday, March 6 – 10:00 a.m. ET at Ice Line on www.LiveBarn.com

#22 N.Y. Saints vs. #23 Jr. Flyers 

Winner advances to Championship Weekend to face #14 North Jersey Avalanche.

 

16U Youth Participating Teams

#6 New Jersey Rockets

#29 Philadelphia Jr. Flyers

#47 New Jersey Colonials

#63 Philadelphia Flyers Elite

 

Game of the Weekend:

Sunday, March 6 – 12:15 p.m. ET at Ice Line on www.LiveBarn.com

#6 N.J. Rockets vs. #29 Jr. Flyers

Winner advances to Championship Weekend to face #8 North Jersey Avalanche.

 

18U Youth Participating Teams

#23 New Jersey Rockets

#29 Philadelphia Jr. Flyers

#58 Mercer Chiefs

#67 New Jersey Titans

 

Game of the Weekend:

Sunday, March 6 – 2:30 p.m. ET at Ice Line on www.LiveBarn.com

#23 N.J. Rockets vs. #29 Jr. Flyers

Winner advances to Championship Weekend to face #26 Philadelphia Little Flyers.

 

Pacific District Girls

At the Tier 1 level, the Pacific District includes teams from Alaska, Washington, and California. The Pacific District Tournament began Thursday and runs through Sunday at the University of Alaska Fairbanks and the Big Dipper Ice Arena in Fairbanks, Alaska.

CLICK HERE for the full schedule and results.

 

14U Youth Participating Teams

#19 Los Angeles Lions

#31 Anchorage North Stars

#40 Anaheim Jr. Ducks

#5 Seattle Lady Admirals

 

Records as of Friday Morning:

Lions 1-0, North Stars 0-1, Ducks 1-0, Admirals 0-1

 

Game of the Weekend:

Friday, March 4 – 5 p.m. ET at Big Dipper Ice Arena

#19 L.A. Lions vs. #40 Anaheim Jr. Ducks

 

Championship Game:

Sunday, March 6 – 3:00 p.m. ET at Big Dipper Ice Arena

 

16U Youth Participating Teams

#23 Alaska All-Stars

#34 Anaheim Lady Ducks

#45 San Jose Jr. Sharks

 

Records as of Friday Morning:

All-Stars 1-0, Ducks 1-0, Sharks 0-3

 

Game of the Weekend:

Saturday, March 5 – 11 a.m. ET at Big Dipper Arena

#23 Alaska All-Stars vs. #34 Anaheim Lady Ducks

 

Championship Game:

Sunday, March 6 – 5:15 p.m. ET at Big Dipper Ice Arena

 

19U Youth Participating Teams

#35 Alaska All-Stars

#43 Anaheim Lady Ducks

#53 Seattle Jr. Admirals

 

Records as of Friday Morning:

All-Stars 2-0, Ducks 0-0, Admirals 0-2

 

Game of the Weekend:

Friday, March 4 – 9 p.m. ET at Big Dipper Ice Arena

#35 Alaska All-Stars vs. #43 Anaheim Lady Ducks

 

Championship Game:

Sunday, March 6 – 7:30 p.m. ET at Big Dipper Ice Arena

 

Mid-Am District Boys and Girls

USA Hockey’s Mid-Am District Tournament features Tier 1 teams from Western Pennsylvania, Ohio and Indiana. On the youth (boys’) side, six teams qualified in each age group – 14U, 15U, 16U and 18U. The tournament started Thursday with 18U youth games, while the other youth age levels opened play Friday morning. Preliminary-round play continues through Saturday evening, after which the top two teams in each age group will face off in Sunday’s championship games.

In the girls Mid-AM Tier 1 District Tournament, at the 19U level, No. 20 Pittsburgh Penguins Elite already has qualified for Nationals as a host team, leaving No. 17 Gilmour Academy and No. 29 Culver Academy to battle it out for another potential berth Saturday. No. 20 Gilmour and No. 16 Pens Elite both will represent the Mid-Am District at Nationals in 16U play, while No. 5 Pens Elite and the No. 35 Cleveland Lady Barons will compete in Nationals at the 14U level. 

The tournament is being held at UPCM Lemieux Sports Complex in Cranberry, Pa., so all games can be seen live or on-demand at www.LiveBarn.com.

CLICK here for the scores and complete schedule.

 

14U Youth Participating Teams

#3 Pittsburgh Penguins Elite

#22 Cleveland Barons

#54 Ohio Blue Jackets

#53 Esmark Stars

#61 Indy Jr. Fuel

#95 Tri-State Spartans

 

Records as of Friday Morning:

Pens Elite 1-0, Barons 1-0, Blue Jackets 1-0, Stars 0-1, Fuel 0-1, Spartans 0-1

 

Game of the Weekend:

Saturday, March 5 – 2:10 p.m. at UPMC Lemieux Sports Complex on www.LiveBarn.com 

#22 Cleveland Barons vs. #54 Ohio Blue Jackets

 

Championship Game:

Sunday, March 6 – 8:00 a.m. at UPMC Lemieux Sports Complex on www.LiveBarn.com

 

15U Youth Participating Teams

#6 Cleveland Barons

#7 Pittsburgh Penguins Elite

#42 South Hills Panthers

#53 Ohio Blue Jackets

#55 Pittsburgh Vengeance

#65 Tri-State Spartans

 

Records as of Friday Morning:

Pens Elite 1-0, Barons 1-0, Panthers 1-0, Blue Jackets 0-1, Vengeance 0-1, Spartans 0-1

 

Game of the Weekend:

Saturday, March 5 – 6:40 p.m. at UPMC Lemieux Sports Complex on www.LiveBarn.com

#7 Pens Elite vs. #42 South Hills Panthers

 

Championship Game:

Sunday, March 6 – 10:00 a.m. at UPMC Lemieux Sports Complex on www.LiveBarn.com

 

16U Youth Participating Teams

#10 Pittsburgh Penguins Elite

#21 Culver Academy

#38 Esmark Stars

#45 Cleveland Barons

#56 Ohio Blue Jackets

#60 Gilmour Academy

 

Records as of Friday Morning:

Pens Elite 1-0, Culver 1-0, Stars 1-0, Barons 0-1, Blue Jackets 0-1, Gilmour 0-1

 

Game of the Weekend:

Saturday, March 5 – 12:10 p.m. ET at UPMC Lemieux Sports Complex on www.LiveBarn.com

#21 Culver Academy vs. #38 Esmark Stars

 

Championship Game:

Sunday, March 6 – 12:00 p.m. ET at UPMC Lemieux Sports Complex on www.LiveBarn.com

 

18U Youth Participating Teams

#9 Pittsburgh Penguins Elite

#12 Culver Academy

#21 Ohio Blue Jackets

#27 Esmark Stars

#45 Tri-State Spartans

#50 Gilmour Academy

 

Records as of Friday Morning:

Pens Elite 1-0, Spartans 0-1, Blue Jackets 0-1, Culver 1-0, Stars 1-0, Gilmour 0-1

 

Game of the Weekend:

Saturday, March 5 – 4:10 p.m. ET at UPMC Lemieux Sports Complex on www.LiveBarn.com

#12 Culver Academy vs. #21 Blue Jackets

 

Championship Game:

Sunday, March 6 – 1:10 p.m. ET at UPMC Lemieux Sports Complex on www.LiveBarn.com

 

New York Girls

Another state with enough players and clubs to warrant being its own district, New York is holding its girls Tier 1 qualifying tournament in Amherst, N.Y., Friday through Sunday. Six teams will compete in the 14U and 16U divisions, while a pair of 19U teams will face off for Nationals berths. 

The tournament will be played at three rinks in the Amherst area – Northtown, Cornerstone and Dwyer – with all games available at www.LiveBarn.com.

CLICK HERE for the full schedule and all game scores.

 

14U Girls Participating Teams

#25 Amherst Knights

#36 Syracuse Valley Eagles

#50 Rochester Jr. Americans

#59 Buffalo Regals

#61 Syracuse Nationals

#66 Buffalo Bisons

 

Game of the Weekend:

Saturday, March 5 – 6:25 p.m. ET at Cornerstone Arena on www.LiveBarn.com

#25 Amherst Knights vs. #36 Syracuse Valley Eagles

 

Championship Game:

Sunday, March 6 – 4:20 p.m. ET at Northtown Center on www.LiveBarn.com

 

 

16U Girls Participating Teams

#7 Bishop Kearney Selects

#19 Syracuse Valley Eagles

#26 Buffalo Bisons

#37 Syracuse Nationals

#39 Rome Grizzlies

#49 Rochester Edge

 

Records as of Friday Afternoon:

Eagles 1-0, Bisons 1-0, Nationals 0-1, Selects 1-0, Grizzlies 0-1, Edge 0-1

 

Game of the Weekend:

Saturday, March 5 – 6:40 p.m. ET at Northtown Center on www.LiveBarn.com

#7 B.K. Selects vs. #19 Syracuse Valley Eagles

 

Championship Game:

Sunday, March 6 – 4:05 p.m. ET at Northtown Center on www.LiveBarn.com

 

 

 

19U Girls Participating Teams

#10 Bishop Kearney Selects

#28 Buffalo Bisons

 

Schedule:

Game 1 – Saturday, March 5, 8:00 a.m. at Northtown Center on www.LiveBarn.com

Game 2 – Saturday, March 5 6:15 p.m. at Northtown Center on www.LiveBarn.com

 
More articles like this...
Other articles of this type...